VİNİL BASKI NEDİR

Halk dilinde vinil baskı ve branda baskı olarak geçen bu ürün ile neler yapılabilir. Nelere dikkat edilmesi gerekiyor. Hangi vinil branda nerede nasıl kullanılmalıdır. Açık hava reklam sektöründe en çok tüketilen ürünün başında gelen bu ürün ile bilinmesi gereken tüm bilgilere burada sizlerde ulaşabilirsiniz.

Vinil nedir? Vinil baskı nedir?

  • A) Vinil nedir? Vinil, bir tür organik bileşiktir. (−CH=CH2) Viniller, etilenlerin (CH2=CH2) bir başka çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Bir vinil molekülü, bir hidrojen atomunun, diğer bir organik moleküle bağlanmasıyla elde edilir. Diğer vinil türevi olan viniliden, çift bağlı karbon atomlarıyla birleşerek meydana gelmektedir. Eğer, bir vinil molekülünde, tek bağlı hidrojen atomu dışında, HCl molekülleri de bileşiğe dahil olmuşsa, bu madde Viniliden klorit olarak adlandırılmaktadır. Vinil polimerleri plastik sanayinde kullanılmaktadır.
  • B) Vinil baskı nedir?  Vinil baskı , branda baskı olarak da adlandırılan solvent ve eco solvent boyalar  ile (mürekkeplerle) dijital baskı makinalarının püskürtmeleri ile basılan  baskı  türüdür. Vinil PVC (Polivinil klorür) bir malzemedir. Dijital baskı sektöründen önce reklamcılar branda üzerine folyo harf kesimleri yapıştırarak, afiş – pankart olarak kullanıyorlardı.

Vinil branda ve baskı çeşitleri

Avrupa ve uzakdoğu lamine vinil, ışıklı vinil ve ışıksız vinil branda olarak çeşitlendirilir. Bu ürünlerde mat ve parlak olarakda ikiye ayrılır. Vinil branda baskılar ise iç mekan ve dış mekan baskı çeşitleri ilede kendi içinde sınıflandırılır.

Vinil brandalar sağlamlığı, esnekliği, görselliği, estetik olması ve ekonomik fiyatından dolayı açık hava reklam dijital baskı sektöründe en çok tercih edilen ve tüketilen ürünün başında geliyor. Bu ürünler gramajlar ve dokumaları olarak değişiklik göstermektedir. 280gr, 360gr, 440gr, 510gr gibi gramajlar değişmektedir. Vinil branda baskı fiyatları gramaj, metrekare, baskıdan sonra ki işçiliğine görede fiyatlandırılmaktadır.

Vinil branda baskılar ile üretilen ürünler

Günümüzde her yerde dikkatimizi çeken reklamların her biri çoğunlukla vinil branda baskılar ile yapılmaktadır. Vinil branda baskılar ile biribirinden farklı bir çok ürün üretilebilmektedir. Açık hava reklam sektöründe vinil branda baskılar ile en çok tüketilen ürünler afişpankarttabela vinil gerdirme, bina ve cephe giydirme, sevdiklerinize özel doğum günü ve özel günleriniz için afişler, totem tabelalarda, billboard baskı‘da sık kullanılmsada son dönemlerde daha revaçta,. Bu ürünler daha da çeşitlendirilebilir. Şimdi bu ürünleri kimler nasıl hangi şekilde kullanır halk dilinde ise nasıl bilinir. hepsini detaylı şekilde inceleyelim.

Vinil Branda Afişler

Branda afiş ölçüleri 50x70cm, 60x90cm, 70x100cm, 100x120cm, 100x150cm gibi ebatları değişmektedir. Bu ölçülerde Emlak firmaları satılık kiralık afişlerde neredeyse tüm ölçüleri hatta daha büyük ebatlarda da kullanmaktadır. Kurumsal emlak ve şahıs iş yerleri bu brandalarda 280gr, 360gr, 440gr ve 510gr vinil brandalar tercih edilir. Bunun sebebi ise vinillerin gramajları dayanıklılık süreleri değişmektedir.

280gr Vinil branda uzakdoğu: 280gr vinil brandalar soğuk rüzgarlı hava dönemlerinde kullanımı çok sağlıklı değildir. İnce branda olarak bilinen bu branda dayanıklılık ömrü bu dönemlerde rüzgarın şiddetine göre değişkenlik gösterir. Bu brandalar tek kullanımlık afişler, maksimum 1 metrekarelik küçük afişlerde kullanmak daha doğru olur. Bu işte daha profosyonelseniz bu brandayı kullanmayı biliyorsanız. Kontrol sizde o zaman

360gr Vinil branda uzakdoğu: Bu vinil branda da ise diğer brandaya göre biraz daha uzun dayanıklılık göstermektedir. Brandalara verilen bu gramajdaki anlam dokumaları 100X100cm ebatında geldiği ağırlığı söylemektedir. Tabi bu vinyl dokumasına görede değişkenlik gösterebilir.

440gr Vinil branda uzakdoğu: En az 500X500 dokuması olan bu branda da daha uzun süre dayanıklılık gösterir.. Olumsuz hava şartlarında diğer brandalara göre daha dayanıklıdır.

510gr Vinil branda avrupa: Türünün en kaliteli ve en lüks malzemesi olan bu malzemede kaliteniz daha ön planda olacak.

Vinil Branda Baskılar Dayanıklılık Süresi

Vinil brandalar Türkiye hava şartlarında kullanım amacına göre dayanıklılık süresi değişebilir. Normal afişolarak göz önünde bulundurursanız. En az 1,5 yıl ortama ayak uydurur. Tabi şiddetli fırtına, yağmur ve aşırı soğuk ortamlarıa maruz kalmazsa. Vinil branda baskılar da boyaların dayanıklılık süresi ise baskıdaki yoğunluğa göre değişebilir. Minimum 2 yıl ile 5 yıl arası değişmektedir. Bu baskı kaliteside ne kadar çok yoğun ve orjinal boya kullanıma ile alakalıdır. Ayrıca baskılar güneşli ortamlarda çok uzun süre kalırsa da bu süre biraz daha kısalabilir.

Vinil Brandalarda Ekstra İşçilikler Nelerdir?

Yaptıracağınız branda baskılarda dikiş, kolon, büyük ebatlarda kaynak (yapıştırma) ve montaj işlemleri gerekebilir. Bu sebeble baskılarınızı yaptırmadan önce profosyonel destek almanızı öneririz.

Vinil brandalarda hangi baskı türünü seçmeliyiz?

Vinil brandaları ister iç mekanda ister dış mekanda kullanabilirsiniz. Ancak baskılarınızda ona göre seçmelisiniz. Çünkü dış mekan baskılar solventli boyalarla yapıldığından dolayı koku yapmaktadır. İç mekan baskıları tercih ederseniz mutlaka boyaların eco solventli makinaların bastığından emin olmalısınız. Eco solventli iç mekan baskı makinaları doğa dostu ve kansorejen maddesi içermez aynı zamanda kötü koku yapmaz.